Sankt Petersburg: Safin wciąż w grze, został jeden rozstawiony

/ Anna Wilma , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Horacio Zeballos jest jedynym rozstawionym zawodnikiem, który awansował do półfinału imprezy w Sankt Petersburgu. W gronie czterech najlepszych graczy znaleźli się również Marat Safin, Igor Kunicyn i Siergiej Stachowski.

Marat Safin, były lider rankingu ATP, pokonał dzisiaj 6:0, 7:6(4) Denisa Istomina i osiągnął swój pierwszy turniejowy półfinał od dwunastu miesięcy. Rosjanin zaserwował dwanaście asów i odniósł zwycięstwo w osiemdziesiąt trzy minuty.

Safin nie krył zadowolenia z takiego obrotu spraw: Łatwo mi poszło do stanu 4:1 i w drugim secie miałem podwójną przewagę przełamania, a potem zacząłem mieć jakieś wątpliwości i trochę się zdenerwowałem. Podczas serwowania, aby wygrać mecz straciłem kompletnie moje podanie, ale potem zagrałem dobry tie-break i mogłem zwyciężyć w dwóch setach. Ale rzeczywiście była to loteria. Grałem bardzo dobrze w pierwszym secie, ale nie tak dobrze w drugim, więc dobrze, że skończyło się na dwóch setach. Bardzo dawno nie byłem w półfinałach, więc miło jest wrócić i zagrać jutro tutaj, w Rosji.

Marat Safin zagrał ostatnio w jednej drugiej finału w moskiewskim turnieju Kremlin Cup w 2008 roku. Występ w Sankt Petersburgu jest przedostatnim w jego karierze. W przyszłym tygodniu Rosjanin przejdzie na sportową emeryturę, a będzie to miało miejsce w Walencji.

O miejsce w finale imprezy St. Petersburg Open zagra Safin z Siergiejem Stachowskim. Ukrainiec pokonał 6:3, 7:5 Bjoerna Phaua. Stachowski dostał się do turnieju głównego po przejściu eliminacji. Ostatnio reprezentant naszych wschodnich sąsiadów wystąpił w półfinale zawodów ATP w lutym 2008 roku w Zagrzebiu (wówczas wywalczył tytuł, pokonując w finale Ivana Ljubicicia).

Zawsze miło jest wygrać i myślę, że dzisiaj wykorzystałem najlepszy tenis do tego, by zwyciężyć. Sympatycznie jest wygrać tak trudny i wyrównany mecz – powiedział Stachowski.

Następną parę półfinałową tworzą dwaj zawodnicy, którzy w tym roku po raz pierwszy dostali się do tak wysokiej fazy zawodów ATP. Pierwszy z nich to Horacio Zeballos, jedyny pozostały w rywalizacji rozstawiony tenisista. Argentyńczyk osiągnął w ogóle pierwszy półfinał w swojej karierze w zaledwie czwartym występie w ATP World Tour! Dzisiaj pokonał Ernestsa Gulbisa 7:6(8), 6:4. Jego rywalem w walce o finał będzie Igor Kunicyn. Rosjanin triumfował nad Victorem Hanescu (rozstawionym z numerem dwa) 6:3, 3:6, 7:6(6).