Lorenzo Musetti w półfinale Wimbledonu

Znamy już komplet półfinalistów Wimbledonu. Do Carlosa Alcaraza, Daniiła Miedwiediewa i Novaka Dżokovicia dołączył Lorenzo Musetti. Gracz skomentował już swój wielki sukces.

Obecność Musettiego w najlepszej czwórce turnieju może być uważana za niespodziankę, ale Włoch sygnalizował swoją dobrą formę na trawie już podczas turnieju na kortach w Queen’s.

Na Wimbledonie 22-latek także spisywał się świetnie, a w ćwierćfinale okazał się lepszy od wyżej rozstawionego i bardziej doświadczonego Taylora Fritza.

Batalia między panami trwała pięć setów, a jej początek naznaczyła przewaga tenisisty z USA, który pewnie wygrał pierwszą partię. W kolejnej panowie obniżyli poziom gry i łącznie tracili serwis aż czterokrotnie. Ostatecznie – po tie-breaku – zwyciężył Musetti. Zawodnik z Carrary poszedł za ciosem i zdobył także trzeciego seta. Dyspozycja Fritza była w tamtym czasie słaba, ale Amerykanin zdołał się otrząsnąć i odpowiedział rywalowi w partii czwartej.

Oznaczało to, że rywalizacja będzie toczyć się na pełnym dystansie, a jej ostatni akcent należał do Lorenzo. W decydującym secie Włoch stracił ledwie jednego gema i mógł cieszyć się, pośród wiwatów publiczności. Reprezentant Italii omówił swój awans następująco:

To wszystko jeszcze do mnie nie dotarło. Towarzyszy mi wiele pozytywnych emocji. Jestem bardzo szczęśliwy z powodu tego, co dziś zrobiłem. Walczyłem do końca i znalazłem sposób, by poprawiać się z seta na set. W piątej partii zagrałem swój najlepszy tenis w tym tygodniu.

Nie zabrakło także opinii o półfinałowym rywalu Lorenzo, czyli Novaku Dżokoviciu:

Zapewne zna tę nawierzchnię i kort centralny lepiej ode mnie (uśmiech). Jest legendą na całym świecie, ale jego osiągnięcia tutaj są niesamowite. Graliśmy ze sobą kilka razy i dobrze się znamy. Nasze mecze bywały zacięte i oczekuję, że znów tak się stanie. To wielkie wyzwanie, ale jestem ambitny i lubię takie okoliczności. Dam z siebie wszystko. Zobaczymy, co się wydarzy.

Głos na konferencji prasowej zabrał również pokonany Fritz. Amerykanin nie był zadowolony ze swojej postawy i stwierdził:

Ciężki mecz. On dobrze rozgrywał ważne punkty. Zapewne nie serwowałem tak dobrze, jak potrzebowałem i jak to było wcześniej. Było dość wietrznie, więc trudniej było mi złapać odpowiedni rytm i czucie. Warunki były inne po każdej zmianie stron. On pokazał dobry poziom, zwłaszcza w piątym secie.

Bilans pojedynków między Dżokoviciem a Musettim wynosi 5-1 dla Serba. Jednocześnie Włoch potrafił zmusić Novaka do rozegrania pięciu setów podczas turniejów Rolanda Garrosa w 2021 i w 2024 roku. Żaden z ich dotychczasowych meczów nie był rozgrywany na trawie.