Stuttgart. Świątek rozpoczęła obronę tytułu

/ Anna Niemiec , źródło: własne, foto: AFP

Iga Świątek udanie zainaugurowała zmagania w tegorocznej edycji Porsche Tennis Grand Prix. Polka w dwóch setach pokonała bardzo solidną Elise Mertens.

Belgijka dobrze rozpoczęła spotkanie i już w pierwszym gemie wypracowała sobie dwie okazje na przełamanie. Reakcja liderki światowego była jednak błyskawiczna. Raszynianka wygrała od tego momentu dziewięć punktów z rzędu, dzięki czemu odskoczyła na prowadzenie 3:0. Mertens przerwała niekorzystną serię w czwartym gemie, utrzymując podanie. Na korcie dominującą stroną wciąż była jednak Świątek. Tempo gry zaproponowane przez Polkę często było zdecydowanie zbyt intensywne dla rywalki i chwilę później turniejowa „jedynka” prowadziła już 5:1. Reprezentantka Biało-Czerwonych mogła zakończyć seta przy pomocy własnego podania, ale straciła trochę koncentrację i popełniła kilka niewymuszonych błędów. Waleczna tenisistka z Belgii to wykorzystała i zbliżyła się na 5:3. Na więcej Świątek już jej jednak nie pozwoliła. Od stanu 0:30 wygrała cztery punkty z rzędu i objęła prowadzenie w meczu.

Czterokrotna mistrzyni wielkoszlemowa dobrze rozpoczęła również drugą odsłonę pojedynku i już w trzecim gemie odebrała podanie przeciwniczce. Mertens błyskawicznie wypracowała sobie jednak trzy okazje na odrobienie strat. Raszynianka w dobrym stylu doprowadziła do równowagi, ale później przegrała dwie kolejne akcje i straciła serwis. Kluczowy dla losów starcia okazał się siódmy gem, w którym Świątek zdobyła „breaka” bez straty punktu. Tę przewagę 22-latka urodzona w Warszawie utrzymała już do końca meczu. Rodaczka Kim Clijsters do samego końca walczyła jednak bardzo ambitnie. W dziesiątym gemie w świetnym stylu obroniła trzy piłki meczowej. Dopiero czwarta okazja okazała się tą szczęśliwą dla Świątek, która popisała się świetnym krótkim forhandowym krosem i po półtorej godzinie gry mogła cieszyć się ze zwycięstwa.

W ćwierćfinale Iga Świątek zmierzy się albo z Emmą Raducanu albo z Lindą Noskovą.