Sunshine Double. Znów zapisać się w historii

/ Szymon Frąckiewicz , źródło: własne, WTA, ATP, foto: AFP

Marzec to czas dwóch największych turniejów po szlemach i finałach sezonu. Mastersy w Indian Wells i Miami składają się na jedno z najbardziej elitarnych osiągnięć w tenisie. Triumf w obydwu w jednym roku to tzw. Sunshine Double. Iga Świątek ma szanse zostać pierwszą kobietą, która obroni ten dublet.

Rok temu Iga Świątek przyjechała do Stanów Zjednoczonych w wielkiej formie. Już wcześniej, na Bliskim Wschodzie, rozpoczęła swoją niesamowitą serię 37 zwycięstw z rzędu. Choć do zmagań w Indian Wells i Miami przystępowała jako jedna z faworytek, to chyba mało kto przypuszczał, że zdoła obydwa te turnieje wygrać. Tymczasem zrobiła to. W wielkim stylu. Dziś wiemy już, że nie zatrzymała się wówczas aż do Wimbledonu.

Tym razem tym bardziej trudno uwierzyć, by taki wyczyn można było powtórzyć. Jednak z drugiej strony, dlaczego nie? W Dosze i Dubaju Polka znów imponowała, nie dając swoim rywalkom szans. Oczywiście pamiętamy, że w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ostatecznie musiała uznać wyższość Barbory Krejczikovej. Aczkolwiek, nie umniejszając Czeszce, wiemy również, że Świątek nie była w pełni sił, ponieważ walczyła nie tylko z rywalką, ale i z chorobą.

W obydwu tych turniejach liderka rankingu niewątpliwie będzie największą faworytką. Jasne, są tenisistki, które mogą jej zagrozić, ale to już zależy często od dyspozycji dnia. Koniec końców, zwycięstwo Igi zarówno w Indian Wells, jak i w Miami, nie będzie żadną niespodzianką. Nie będzie to wyczyn łatwy, dlatego też, jeśli się uda, byłby historyczny.

W dotychczasowej historii tylko jedna kobieta wygrała obydwa te turnieje w jednym roku dwukrotnie. Była to niemiecka kolekcjonerka tenisowych rekordów, czyli Steffi Graf. Nie dokonała tego jednak dwa razy z rzędu, bo udała jej się ta sztuka w 1994 i 1996 roku. Świątek może zostać zatem pierwszą kobietą, która obroni Sunshine Double. U mężczyzn dwóch zawodników osiągnęło ten sukces więcej niż raz. Trzykrotnie w obydwu marcowych mastersach najlepszy był Roger Federer, a czterokrotnie Novak Dżoković. Tej dwójce udało się ponadto obronić zdobycie Sunshine Double. Szwajcar był niepokonany w latach 2005 i 2006. Serb, który póki co wciąż nie może pojawić się w USA ze względu na brak szczepień przeciw COVID-owi, dzielił i rządził od 2014 do 2016 roku. Niebawem przekonamy się, czy Iga Świątek będzie miała szansę na wyrównanie jego rekordu już za rok.