Kroniki kortowe. Debel holowniczy

Andrzej Fąfara , foto: AFP / East News

Andrzej Fąfara

Nasz męski tenis na początku XXI wieku wypłynął na szerokie wody dzięki znakomitym deblistom, Mariuszowi Fyrstenbergowi i Marcinowi Matkowskiemu. To oni przełamali trwający wiele lat okres posuchy i przypomnieli widzom na światowych kortach o istnieniu polskich tenisistów.

 

Tekst ukazał się w 127. numerze magazynu Tenisklub. Można go nabyć w salonach prasowych. 

 

To była jakaś ironia losu, bo od zarania dziejów gra podwójna stanowiła największą słabość polskiego męskiego tenisa. Do każdego meczu o Puchar Davisa przystępowaliśmy z wynikiem 0:1. Porażka w deblu zakładana była z góry. I to nawet w tych spotkaniach, w których nasi singliści mieli miażdżącą przewagę nad rywalami.

Zdarzały się od czasu do czasu jakieś historyczne deblowe wyjątki (półfinał Roland Garros Ignacego Tłoczyńskiego i Adama Baworowskiego w 1939 roku, medale mistrzostw Europy amatorów Wiesława Gąsiorka, Tadeusza Nowickiego, Jacka Niedźwiedzkiego i Wojciecha Fibaka), które jednakowoż potwierdzały regułę. Byliśmy w deblu wyjątkowo słabi. W pewnym momencie, chyba na początku lat 50., zrozpaczeni działacze i szkoleniowcy zaczęli organizować nawet specjalne zgrupowania kadry, poświęcone grze podwójnej. Niestety, działania nie przyniosły żadnych efektów.

Okres posuchy w męskim tenisie, jaki nastał po zakończeniu kariery przez Wojciecha Fibaka, to delikatne określenie. To był czas najprawdziwszej klęski żywiołowej. Polscy gracze nie potrafili dostać się nawet do eliminacji turniejów ATP. Gdy w latach 90. XX wieku jeździłem rok po roku na Roland Garros, emocjonowałem się wyłącznie występami juniorów. Jeśli oczywiście takowi startowali, bo zdarzały się turnieje w Paryżu, w których nie było żadnego reprezentanta Polski!

Gwoli ścisłości, raz stał się cud, gdy w 1995 roku do stolicy Francji przyjechał Wojciech Kowalski, przeszedł eliminacje i uległ w pierwszej rundzie głównych rozgrywek po pięciosetowej walce faworytowi gospodarzy, Guyowi Forgetowi.

Gdzieś na Florydzie

Aż wreszcie pojawili się oni – Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski. Najpierw w małym turnieju zawodowym gdzieś na Florydzie późną jesienią 2000 roku. To był historyczny debiut słynnego debla, ale wtedy o znaczeniu tego faktu nikt nie miał pojęcia. Oni sami też chyba jeszcze nie byli zanadto przekonani do siebie, gdyż do następnego wspólnego startu doszło dopiero prawie rok później. We wrześniu 2001 roku „Frytka” i „Matka” odnieśli pierwsze wspólne zwycięstwo. Wygrali w Krakowie turniej futures, a zaraz potem okazali się najlepsi w challengerze w Szczecinie.

Byli wtedy bardzo młodzi, Fyrstenberg miał 21 lat, a Matkowski 20. Jeśli po cichu liczyli jeszcze na sukcesy w singlu, to kolejne osiągnięcia deblowe upewniły ich w tym, że wspólnie dojdą w tenisie znacznie dalej. Startowali wciąż w challengerach, które wygrywali jeden za drugim, ale trafiło im się przy okazji pierwsze zwycięstwo w turnieju ATP. Odnieśli je w 2003 roku w Sopocie, pokonując w finale czeską parę Frantiszek Czermak, Leosz Friedl. Finansowy bilans sezonu nie powodował jeszcze euforii: około 25 tysięcy dolarów na głowę. Wciąż zapewne sporo dokładali do interesu, ale była mocna nadzieja na dużo lepsze czasy.

Te nadeszły już w 2004 roku. Fyrstenberg i Matkowski wygrali w brazylijskim kurorcie Costa do Sauipe drugi w karierze turniej ATP. Zadebiutowali też w wielkich turniejach w Indian Wells i Miami. Zaraz potem pojawili się na Roland Garros w Paryżu. Trzecia runda jak na pierwszy raz nie była złym osiągnięciem. Od tej pory polski debel regularnie uczestniczył w turniejach wielkoszlemowych. Częstokroć ze znakomitym skutkiem. Gorzej Polakom poszło w debiucie olimpijskim w Atenach. Fyrstenberg i Matkowski przegrali w pierwszej rundzie z Yvesem Allegro i Rogerem Federerem. Drugi ze Szwajcarów miał w tym momencie na koncie już trzy wielkoszlemowe zwycięstwa.

Byli do pokonania…

Sezon 2005 nie przyniósł jakichś oszałamiających sukcesów, natomiast w kolejnym był półfinał Australian Open. Punkty uzbierane przez cały rok w światowej klasyfikacji pozwoliły Polakom na debiut w elitarnym turnieju Masters. Wyprawa do Chin zakończyła się na trzech porażkach w rozgrywkach grupowych, ale dla pokrzepienia serc warto wymienić nazwiska rywali, którym wtedy ulegli: Mark Knowles i Daniel Nestor, Fabrice Santoro i Nenad Zimonjić, Jonas Bjoerkman i Maks Mirny. Robi się trochę lepiej… Również na widok wyciągów bankowych. Za cały sezon wyszło 220 tysięcy dolarów na głowę. Z tego już dało się całkiem dobrze żyć.

Fyrstenberg i Matkowski jeszcze pięciokrotnie wystartują w kończącym sezon Turnieju Masters. W 2008 roku uda im się wyjść z grupy i awansować do półfinału. Przegrają z najlepszym deblem z historii tenisa, bliźniakami Bobem i Mike’iem Bryanami. Podobnej sztuki dokonają w 2010 roku. Wtedy w walce o awans do finału ulegną parze Mahesh Bhupathi, Maks Mirny. W następnym roku w londyńskiej hali O2 Arena Białorusin stanie Polakom na drodze do zwycięstwa w Masters. Mirny i Nestor pokonają Fyrstenberga i Matkowskiego 7:5, 6:3 po zaciętej, stojącej na wysokim poziomie walce.

To wielce udane zakończenie 2010 roku zostało poprzedzone największym wielkoszlemowym sukcesem „Frytki” i „Matki”. We wrześniu awansowali w Nowym Jorku do finału US Open, w którym przegrali z Juergenem Melzerem i Philippem Petzschnerem 2:6, 2:6. Polacy wydawali się zmęczeni długim turniejem, najwyraźniej brakowało im koncentracji. A przecież Austriak i Niemiec to byli rywale do pokonia. Szkoda…

Krótki wzlot

Osobny rozdział to ich boje w Pucharze Davisa. Polscy kibice nareszcie doczekali się czasów, w których przed każdym meczem drużyny narodowej można było mocno liczyć na punkt w deblu. Pierwszy występ Fyrstenberga i Matkowskiego miał miejsce w dalekim Polokwane w spotkaniu z RPA w kwietniu 2003 roku. Zaczęli, gwoli ścisłości, od porażki. Przegrali w czterech setach z Davidem Adamsem i Robbie’m Koenigiem. Ale udział w kolejnych meczach bywał już przeważnie udany. Zakończyli wspólne daviscupowe starty w 2014 roku zwycięstwem nad Chorwatami Marinem Draganją i Mate Paviciem. Ten drugi to dziś najlepszy deblista świata.

Awans do elity Pucharu Davisa był już dziełem Marcina Matkowskiego, który stworzył bardzo silną parę z Łukaszem Kubotem. To oni grali w 2015 roku w zwycięskich spotkaniach z Litwą, Ukrainą i Słowacją, które zapewniły reprezentacji Polski awans do Grupy Światowej najważniejszych drużynowych rozgrywek w męskim tenisie. Ów wzlot trwał niestety bardzo krótko i zakończył się porażką 2:3 w 2016 roku w Gdańsku z Argentyną. Ale Kubot i Matkowski zdobyli pewnie punkt deblowy.

Kariery dyrektorskie

Fyrstenberg i Matkowski rozstali się na dobre w 2014 roku. Czyli w tym samym sezonie, w którym po raz ostatni wystąpili wspólnie w Pucharze Davisa. Zrobili to z przytupem, gdyż na do widzenia wygrali we wrześniu turniej w Metzu. Jednym z ich finałowych rywali był Marin Draganja, ten sam, który także miał okazję być świadkiem ich daviscupowego pożegnania. Matkowski próbował jeszcze sił z Robertem Lindstedtem i Nenadem Zimonjiciem. Niekiedy nawet z udanym skutkiem. Natomiast Fyrstenberg podjął współpracę z Santiago Gonzalezem. Też mieli chwilowe wzloty.

Obaj nasi znakomici debliści już zakończyli karierę. Dyrektorują teraz turniejom rozgrywanym w Polsce. Pewno odniosą na tym polu jeszcze dużo sukcesów, ale trudno im będzie przebić to, co osiągnęli kiedyś na korcie. Doholowali w pewnym momencie polski męski tenis na szerokie wody. Można by górnolotnie stwierdzić, że przygotowali przestrzeń do sukcesów najpierw Łukasza Kubota, potem Jerzego Janowicza, a teraz Huberta Hurkacza.

Andrzej Fąfara