Rakiety dla dzieci – poznaj wyniki badań i to jak wpłynęły na konstrukcję sprzętu dla małych tenisistów

Babolat , foto: Babolat

Babolat

Czy da się udoskonalić najprostsze, aluminiowe rakiety dla początkujących dzieci? To pytanie francuska firma Babolat zadała naukowcom z uniwersytetów w Lyonie. Efekt to badanie ponad 300. dzieci, które pozwoliło lepiej zrozumieć, jak najmłodsi uczą się gry w tenisa.

Naukowcy dokładnie zmierzyli poszczególne części ciała oraz ich siłę około 200. dzieci. Kolejne 100 przeszło dodatkowo badania podczas gry w tenisa z wykorzystaniem czujników wibracji oraz aktywacji mięśni. To wszystko, aby pomóc ustalić specyfikację sprzętu, która pomoże małym tenisistom robić szybsze postępu oraz uniknąć kontuzji. – Nawet kiedy dziecko nie czuje, że zaczyna się dziać coś złego, w rzeczywistości może zadziałać tzw. efekt kumulacji wstrząsów, co może doprowadzić do kontuzji zmęczeniowej – tłumaczy Christophe Hautier, dyrektor Międzyuniwersyteckiego Laboratorium Biologii i Motoryki w Lyonie (LIBM). – To pierwszy raz w historii, kiedy tak duże badanie zostało przeprowadzone, aby stworzyć sprzęt odpowiedni dla dzieci.

Wybierając rakietę dla dziecka zwróćmy uwagę na jej materiał i dopasowanie do wzrostu

Co ustalili naukowcy?

Okazało się, że istniejące na rynku rakiety są dla dzieci za ciężkie. Trudno się nimi manewruje i uczy poprawnej techniki uderzeń. Choć producenci od dawna wyposażali rakiety dziecięce w rączki G0, a nawet trochę mniejsze, okazało się, że dla 4-12 letnich tenisistów i one są zbyt grube. Za duży rozmiar powodował trudność w zmianie chwytów i szybsze zmęczenie mięśni. Okazało się również, że aluminiowe i kompozytowe rakiety generują za małą siłę uderzenia, nawet biorąc pod uwagę fakt, że dzieci grają piłkami metodycznymi: czerwoną, pomarańczową i żółtą. Oczywiście to wszystko powyżej, to nie są rzeczy, które uniemożliwiają dzieciom naukę. Natomiast to detale sprawiające, że będący jednym z trudniejszych sportów tenis, był dla dzieci jeszcze trudniejszy do nauczenia.

Tak może męczyć się dziecko, które gra za ciężką rakietą

Recepta?

Inżynierowie Babolat zaczęli wprowadzać do rakiet drobne zmiany. Najpierw zmniejszone zostały rączki – rakiety dla 4-latków są teraz dostępne w rozmiarze G00000 (3 1/2 cala obwodu)! Dla starszych dzieci wprowadzono G0000, G000, a dla juniorów grających grafitowymi 26-calowymi ramami, dodatkowo, rączki G00 (3 7/8 cala). Następnie wprowadzane do oferty rakiety miały miejszą wagę, aby ułatwić dzieciom naukę techniki. Na końcu zmieniono w kompozytowych i aluminiowych rakietach układ strun z 16/19 (jak u dorosłych) na 16/17. Rzadszy przeplot tworzy większy efekt trampoliny w momencie uderzenia. Czyli można zagrać mocniejszą piłkę z mniejszym wkładem własnej siły.

Dla dziewczynek i chłopców

W marcu 2023 roku Babolat wprowadził całkowicie odmienione aluminiowe rakiety dla dzieci Ballfighter (o kolorystyce bardziej dla chłopców) i B’fly (bardziej dla dziewczynek). Oprócz wspomnianych wcześniej innowacji mają one jeszcze grubszą i dłuższą plastikową osłonę – aby spowolnić zniszczenie rakiety od przypadkowych uderzeń o kort (a te się dzieciom zdarzają bardzo często). Na ramie i rączce rakiety mają obrazkowe pomoce (np. oczy), które ułatwiają trenerom naukę chwytów i poprawnej pozycji wyjściowej. O co chodzi? Zamiast zawile tłumaczyć, trener może powiedzieć: „Spójrz rakiecie w oczy” i dziecko mimowolnie przyjmie właściwą pozycję. Wisienką na torcie jest możliwość dodania imienia specjalną naklejką na ramie – dzieci uwielbiają takie rzeczy, a poza tym łatwiej im potem odnaleźć ich rakietę, gdy koledzy i koleżanki z grupy mają ten sam model.

Pomoce naukowe i miejsce na imię na rakietach dla dzieci Babolat

Dziecięcy design

Nowojorski Court16 to wyjątkowy klub. Stworzony specjalnie dla dzieci, trochę przypomina wesołe miasteczko lub duży plac zabaw. Wchodząc witają nas wielkie grafiki i jaskrawe kolory – wszystko stworzono tak, aby mali tenisiści chcieli tu przebywać i rozwijać swoje umiejętności. To także miejsce, w którym Babolat poprosił grające w nim dzieci o pomoc w stworzeniu designu nowych rakiet. Chłopcy i dziewczynki dostali kolorowanki i mogli dać upust swojej wyobraźni. To stało się podstawą pracy profesjonalnych grafików. Po wyprodukowaniu prototypów dzieci mogły głosować za wersjami, które podobają im się najbardziej. – Te rakiety mogą się rodzicom wydawać z wyglądu szalone, ale to są rakiety dzieci. One chcą się bawić, chcą żeby rakieta była jak zabawka, ale również coś, czego mogą użyć – mówi Dylan Debiase, trener z Court16. – Te innowacje w nowych modelach ułatwiające poprawny chwyt, generalnie lżejsza rakieta, grubsza ochrona na główce, bardziej otwarty układ strun – wszystko to powoduje, że dzieci szybciej uczą się tenisa. A na tym zależy wszystkim: dzieciom, ich rodzicom i nam, trenerom – dodaje Nick Nemeroff z tego samego klubu.

Pomoce naukowe i miejsce na imię na rakietach dla dzieci Babolat

Jak wybrać rakietę dla dziecka?

Od poziomu zaawansowania zależy materiał, z którego powinna być wykonana dla dziecka. Dla początkujących wystarczą tańsze egzemplarze z aluminium. Dla tych, które grają już w szkółce kilka miesięcy i widać, że się szybko rozwijają, warto dopłacić i kupić z rakietę kompozytu grafitowo-aluminiowego. Taka rama pozwoli im zagrywać mocniejszą piłkę z mniejszym wkładem własnej siły. Będzie też przenosić mniej wibracji, co jest istotne dla zdrowia, gdy nasz syn lub córka gra w tenisa coraz częściej. Dla dzieci startujących w turniejach idealne będą rakiety z grafitu – najlepszego materiału, z którego produkowany jest sprzęt dla profesjonalnych graczy.

Wybierając rakietę dla dziecka zwróćmy uwagę na jej materiał i dopasowanie do wzrostu

W drugim kroku dobieramy rakietę do wzrostu dziecka. Najmniejsze rakiety dziecięce dla dzieci do około 90 cm mają długość 17. cali (43 cm). Największe – dla dzieci o wzroście około 140-150 cm – mają 26 cali długości (66 cm). Dzieci powyżej 150 cm, po konsultacji z trenerem, mogą grać już rakietami seniorskimi. A jeśli nie wiesz jakiej długości rakietą powinno grać Twoje dziecko, skorzystaj z tabeli i poradnika na stronie Babolat.

Autor: Marcin Maciocha, były zawodnik i trener tenisa. W Babolat zajmuje się pisaniem poradników na edukacyjny blog Rakietopedia.