Szalone historie olimpijskiego tenisa

Szymon Frąckiewicz , foto: AFP

Nie da się ukryć, że w przypadku tenisa igrzyska olimpijskie pozostają w cieniu turniejów wielkoszlemowych. Odbija się to na ich obsadzie, a starsi kibice pamiętają czasy, kiedy tenisiści nie rywalizowali o olimpijskie laury. Relacja tenisa z największą sportową imprezą nie należy do łatwych, a przecież dyscyplina ta była obecna w programie nowożytnych igrzysk już podczas pierwszej ich edycji!

Początkowy entuzjazm

Choć początki tenisa w mniej więcej takiej formie, jaka przetrwała do dziś, datuje się na połowę XIX wieku, to już pod koniec tego stulecia był to jeden z najpopularniejszych sportów w Europie. Dlatego kiedy podejmowano decyzje związane z powołaniem do istnienia igrzysk olimpijskich, nikt nie miał wątpliwości, że tenis musi mieć swoje miejsce w programie.

Podczas kongresu w Paryżu w 1894 roku oficjalnie zatwierdzono tenis jako dyscyplinę olimpijską. Pierwszy olimpijski turniej rozegrano w dniach 8-11 kwietnia 1896 roku. Zawodnicy rywalizowali na kortach Athens Lawn Tennis Club i na… welodromie Neo Phaliron, w którego centralnej części przygotowano kort. Na pierwszy igrzyskach nie rywalizowały kobiety, więc medale przyznano tylko w singlu i deblu mężczyzn. W grze pojedynczej triumfował Brytyjczyk John Boland, który w finale pokonał Greka Dionysiosa Kasdaglisa. W grze podwójnej wygrał międzynarodowy debel stworzony przez Bolanda i Niemca Friedricha Trauna. Srebro znów trafiło do gospodarzy, a konkretniej do wspomnianego już Kasdaglisa i Demtriosa Petrokokkinosa.

Braterska miłość ważniejsza od medali

Igrzyska w Paryżu w 1900 roku nie cieszą się dobrą sławą. Ciągnęły się długie miesiące, były organizacyjną klapą, nie brakowało afer i kontrowersji, a część olimpijczyków nawet nie była świadoma, że bierze udział w igrzyskach. Medale w większości konkurencji przyznano za to dopiero po latach, a bezpośrednio po zawodach nagradzano pucharami bądź pieniędzmi. Nie oznacza to jednak, że wydarzeń, które zapisały się na kartach historii pozytywnie, zabrakło całkiem.

Do takich na pewno należy wydarzenie z turnieju singla panów. W półfinale spotkali się pochodzący z londyńskich przedmieść bracia Reggie i Hugh Doherty. Ledwie tydzień przed olimpijskimi zmaganiami triumfowali oni w deblu podczas Wimbledonu. Po raz ósmy, co było absolutnym rekordem. Byli ze sobą tak mocno związani, że niezręcznie było im stanąć naprzeciwko siebie. Starszy Reggie postanowił więc oddać mecz walkowerem. Hugh nie zawiódł swojego brata w finale. Pokonał ich rodaka Harolda Mahony’ego, dzięki czemu zdobył 1500 franków. Zresztą bracia Doherty zdominowali zmagania w Paryżu. Niepokonani byli również w deblu, a Reggie triumfował też w mikście u boku Charlotte Cooper.

Właśnie! W Paryżu na igrzyskach zadebiutowały kobiety. Panie pojawiły się w singlu i w mikście, a Charlotte Cooper poszła w ślady Dohertych i zdobyła dwa mistrzowskie tytuły. „Chattie” zapisała się więc nie tylko w historii tenisa, ale i w historii kobiecego sportu w ogóle.

W hali czy na świeżym powietrzu? Różnica godna medalu

Ciekawie w historii olimpijskiego tenisa zapisały się igrzyska w Londynie w 1908 roku i w Sztokholmie w 1912 roku. Podczas tych dwóch edycji organizatorzy doszli do wniosku, że gra w hali to jednak zupełnie coś innego niż na świeżym powietrzu. Dlatego postanowiono rozdać osobne komplety medali za rywalizację w tych dwóch miejscach!
I co ciekawe, podczas obydwu tych imprez tylko jeden zawodnik potrafił stanąć na podium i na zewnątrz, i w hali. Był nim Brytyjczyk Major Ritchie, który w Londynie sięgnął po złoto w singlu na „świeżym powietrzu” i brąz pod dachem. Po Wielkiej Wojnie zrezygnowano już jednak z tego podziału.

Królestwo Suzanne, pokerowa twarz i medal rozbitka

Krótko po wojnie historię tenisa pisała przede wszystkim Suzanne Lenglen. Ikona sportu, ale też mody, nie miała sobie równych w czasie igrzysk w Antwerpii w 1920 roku. Złoto w singlu zdobyła tracąc po drodze cztery gemy – jeden w półfinale i trzy w finale z Dorothy Holman. Mistrzynią została także w mikście u boku Maxa Decugisa. W Belgii doceniono też wreszcie grę podwójną kobiet, ale w niej Lenglen dołożyła tylko brąz u boku Élisabeth d’Ayen.

Cztery lata później w Paryżu Lenglen nie zdecydowała się na start, a jej miejsce na szczycie zajęła zaledwie 18-letnia Amerykanka Helen Willis. Była bezlitosna dla rywalek, a paraliżować mogła je swoją niewzruszoną powagą. W czasie zawodów dorobiła się tytułu „Małej miss pokerowej twarzy”. Willis złote medale zdobyła dwa, ponieważ u boku Hazel Wightman była najlepsza w deblu.

To był zresztą niezwykły turniej dla Amerykanów. Wszystkie pięć złotych medali trafiło do nich, a do tego dołożyli też srebro. Mistrzem olimpijskim został nawet rozbitek z Titanica! Dick Williams ledwo uszedł z życiem, lekarze chcieli amputować jego odmrożone nogi, ale on nie wyraził zgody. I była to najlepsza decyzja jego życia. Szokująco szybko doszedł do zdrowia i rozpoczął bardzo udaną karierę tenisisty. W Paryżu zdobył z Wightman złoto w mikście, choć był już bliski poddania się przez kontuzję kostki. Jego partnerka zarządziła jednak, że ma stać przy siatce, a ona „zajmie się resztą”. Szalony plan wypalił.

Kłótnia, która kosztowała olimpijski byt

Popularność tenisa w kolejnych latach nie słabła, olimpijskie turnieje przynosiły pamiętne mecze i historie, a jednak już w 1928 roku w Amsterdamie rywalizacji na kortach zabrakło. Powodem był spór pomiędzy Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim a Międzynarodową Federacją Tenisową. Organizacje te poróżniły się w kwestii definicji słowa „amator”.

Był to czas, kiedy profesjonaliści nie mogli występować na igrzyskach i MKOl bardzo skrupulatnie pilnował swoich zasad. ITF nie podważało amatorskiej idei olimpizmu, jednak miało swoją wizję tego, kogo można uznać za amatora. Próbowało swoje pomysły przeforsować, lecz bezskutecznie. Zaledwie na kilka dni przed startem igrzysk, podczas 26. Sesji MKOl, podjęto decyzję o wyrzuceniu tenisa z grona sportów olimpijskich.

Pokazowe próby powrotu

Minęło 40 lat od tych wydarzeń, kiedy tenisiści ponownie rywalizowali przy okazji igrzysk olimpijskich. W 1968 roku w Meksyku nie był on jednak oficjalną dyscypliną. Odbyły się dwa turnieje: „demonstracyjny” i „pokazowy”. W praktyce różniły się tylko nazwą i obsadą (demonstracyjny był obsadzony lepiej). Rywalizowano we wszystkich pięciu konkurencjach, ale była to raczej tylko namiastka prawdziwej olimpijskiej rywalizacji. Warto jednak wspomnieć, że w obydwu turniejach w deblu triumfowali Meksykanie Rafael Osuna i Vincente Zarazua. Ten drugi jest prawujkiem Renaty Zarazuy – tenisistki, którą będziemy mogli obejrzeć i w singlu, i w deblu w Tokio.

„Demonstracyjne” turnieje tenisa odbyły się też w 1984 roku , lecz rywalizowano tylko w singlach. Pojawiło się w nich jednak sporo zawodników i zawodniczek ze światowej czołówki. Zresztą turniej męski wygrał Stefan Edberg, a w kobiecym najlepsza była Steffi Graf. Choć w okrojonej formie, był to przedsmak powrotu prawdziwego olimpijskiego tenisa.

Powrót w blasku chwały

Decyzję podjęto już w 1981 roku. Tenis włączono do programu igrzysk w Seulu w 1988 roku. Postanowiono rozgrywać single i deble obu płci, jednak pominięto miksta. Ten ponowne uznanie znalazł dopiero w 2012 roku w Londynie.

Niemniej jednak tenis powrócił na igrzyska z hukiem. Przede wszystkim za sprawą Steffi Graf. Niemka sięgnęła po tytuł w singlu, a przecież w tym samym roku wygrała wszystkie turnieje wielkoszlemowe. W ten sposób została pierwszą i po dziś jedyną zawodniczką z kalendarzowym „Złotym Szlemem”. W tym roku jej wyczyn chce powtórzyć Novak Dźoković, ale to temat na zupełnie inną historię… Swoją drogą złoto w singlu to nie jedyny medal Graf zdobyty w Seulu. U boku Claudii Kohde-Kilsch wywalczyła brąz w deblu.

Nastolatka i gigant

Graf była bliska obrony tytułu mistrzowskiego cztery lata później w Barcelonie. Dotarła do finału, lecz w nim przegrała z objawieniem sezonu, czyli zaledwie 16-letnią Amerykanką Jennifer Capriati. Niesamowita nastolatka po trzech ciężkich setach pokonała wielką mistrzynię. Z perspektywy czasu wszyscy przekonali się, jak wiele kosztował ją ten sukces w tak młodym wieku. By znów walczyć o najwyższe cele, czekała niemal dziesięć lat.

Tymczasem u mężczyzn w finale spotkali się zawodnicy, których dzieliło niemal 30 centymetrów. Wzrostu. Mierzący 201 Szwajcar Marc Rosset stanął naprzeciw mającego 175 Hiszpana Jordiego Arrese. Tenisista z Genewy, który kilka tygodni wcześniej zdobył w Paryżu swój jedyny wielkoszlemowy tytuł, wygrał po pięciosetowym thrillerze.
Spadek prestiżu

Od igrzysk w Atlancie zaczęły się problemy z prestiżem turnieju olimpijskiego wśród zawodników. Szczególnie mężczyzn. Tylko trzech przedstawicieli czołowej dziesiątki pojawiło się w rywalizacji w stanie Georgia. Jednym z nich był Andre Agassi – najwyżej rozstawiony. Reprezentant gospodarzy nie zawiódł swoich kibiców i wyraził niezrozumienie dla rywali, którzy igrzyska traktowali jak „niedogodność”.

A paru zawodników na braku faworytów skorzystało. To w Atlancie pierwszy od miesięcy przebłysk formy miał Sergi Bruguera, który przegrał z Agassim w finale. Swój największy singlowy sukces osiągnął Leander Paes, legendarny deblista, który w grze pojedynczej wystąpił dzięki „dzikiej karcie”. W meczu o trzecie miejsce (swoją drogą to były pierwsze igrzyska, na których taki mecz w tenisie rozgrywano), pokonał Brazylijczyka Fernando Meligeniego, który najwyższą dyspozycję prezentował dopiero kilka lat później, a na igrzyskach w ogóle by nie wystąpił, gdyby kilku zawodników się nie wycofało w ostatniej chwili.

Pierwsze spotkanie z Maestro z historią miłosną w tle i dominacja sióstr

Igrzyska w Sydney były pierwszym z najważniejszych turniejów, na którym świat usłyszał o Rogerze Federerze. Mający wówczas tylko 19 lat Szwajcar prezentował się świetnie na australijskich kortach. Co prawda miał nieco szczęścia w losowaniu i długo unikał najtrudniejszych rywali, ale znakomicie swoją okazję wykorzystywał. Do półfinału nie stracił nawet seta. Tam zatrzymał go Tommy Haas i zawodnika z Bazylei czekał mecz o brąz. Z bardzo wyrównanego pojedynku zwycięsko wyszedł ostatecznie Francuz Arnaud di Pasquale.

Jednak ważniejsze od sportowego sukcesu było dla Federera poznanie w Sydney Mirki Vavrinec. Reprezentowała ona Szwajcarię w turnieju kobiet. Odpadła już w pierwszej rundzie, ale za to wygrała miłość Federera. Dziś mają czwórkę dzieci.

A propos turnieju kobiet – rywalizację pań zarówno w singlu, jak i w deblu, zdominowały siostry Williams. Venus była najlepsza w singlu, a w deblu triumfowała u boku młodszej siostry. A to był dopiero początek ich olimpijskiego medalobrania.

Chilijskie szaleństwo

Po doświadczeniach z poprzednich lat, przy okazji igrzysk w Atenach, ITF postanowił porozumieć się z ATP i WTA w sprawie tego, by za olimpijską rywalizację przyznawano punkty rankingowe. Faworyci, owszem, pojawili się bardziej licznie. Jednak ostateczne rozstrzygnięcia i tak wszystkich zaskoczyły. Absolutną gwiazdą igrzysk stał się Nicolas Massu. Chilijczyk w ciągu jednej doby dwukrotnie zakładał na szyję złoty medal. Wygrał zarówno w singlu, jak i w deblu u boku Fernando Gonzaleza. Zresztą ten również wywiózł z Aten dwa medale, bo w singlu był trzeci.

Massu został pierwszym od powrotu tenisa do olimpijskiego programu zawodnikiem, który w trakcie jednych igrzysk zdobyl złote medale i w singlu, i w deblu. Ponadto olimpijskie krążki jego i Gonzaleza wciąż pozostają jedynymi tytułami mistrzowskimi zdobytymi przez reprezentantów Chile w jakimkolwiek sporcie! Aż dziw bierze, że w Tokio zobaczymy tylko jednego Chilijczyka. I dla Tomasa Barriosa już sam występ jest sukcesem.

Wielka Trójka medalistów i rosyjska dominacja

Igrzyska w Pekinie pozostają jedynymi, podczas których olimpijskie medale zdobywał każdy przedstawiciel Wielkiej Trojki. Rafael Nadal został mistrzem w singlu, a na najniższym stopniu podium stał tam Novak Dźoković. Tymczasem Roger Federer słuchał hymnu swojego kraju po zwycięstwie w deblu u boku Stana Wawrinki.

Turniej kobiet zdominowały Rosjanki. Zajęły całe podium. To jak dotąd jedyny raz od powrotu tenisa na igrzyska, kiedy przedstawiciele jednego kraju zdobyli komplet medali w jednej konkurencji. Po złoto sięgnęła Jelena Djemientiewa, która w finale pokonała Dinarę Safinę. Czołową trójkę uzupełniła natomiast Wera Zwonariowa, która nie pozwoliła Na Li na powstrzymanie rosyjskiej dominacji.

It’s Coming Home

Z powrotem piłki nożnej „do domu” być może Anglikom nie idzie, ale z tenisem poszło lepiej. W Londynie Andy Murray został pierwszym od powrotu tenisa na igrzyska reprezentantem Wielkiej Brytanii z olimpijskim złotem. Niektórzy powiedzą, że to nie to samo, skoro jest Szkotem, a nie Anglikiem, ale skoro na igrzyskach występują one pod jedną flagą, to można pozwolić sobie na uogólnienia. Murray w pamiętnym finale nie dał szans Rogerowi Federerowi, z którym ledwie kilkanaście dni wcześniej przegrał na tym samym korcie w finale Wimbledonu.

Do złota w singlu Murray dołożył jeszcze srebro w rozgrywanym po raz pierwszy od 1924 roku mikście w parze z zaledwie 18-letnią wówczas Laurą Robson. Mistrzami zostali Białorusini Wiktoria Azarenka i Maks Mirny.
Królami polowania na medale w Londynie byli jednak Amerykanie. Bob i Mike Bryan wreszcie dopięli swego w deblu, sukces sprzed lat powtórzyły w grzej podwójnej siostry Williams, a Serena dorównała siostrze wygrywając też w singlu. Dodatkowo Lisa Raymond i Mike Bryan dorzucili brązowy krążek w mikście.

Latynoskie sny

Od czasu igrzysk w Rio znów nie są przyznawane punkty rankingowe. ITF, ATP i WTA nie potrafią się dogadać w kwestii rekompensat dla turniejów rozgrywanych równolegle z igrzyskami. Efekty było widać już w Rio, a w Tokio odczujemy je jeszcze bardziej, bo wielu zawodników, szczególnie takich, którzy dużych szans na medale nie mają, ale sam start na igrzyskach to dla nich za mało, nie widzieliśmy w Rio i nie zobaczymy w Tokio.

Niemniej ostatnie olimpijskie zmagania i tak zapadły nam w pamięć. Wszystko za sprawą dwóch niesamowitych historii w singlu. Co z tego, że Andy Murray został pierwszym singlistą, który obronił mistrzostwo, skoro jego sukces przyćmił wyczyn pokonanego przez niego w finale Juana Martina del Potro.

Argentyńczyk przez długie miesiące przed igrzyskami nie grał z powodu kontuzji. Problemy zdrowotne męczyły go od lat i męczą dalej, a na dodatek zwykle są poważne. W Rio wystąpił, dzięki „zamrożonemu” rankingowi, ale trudno było od niego oczekiwać zwycięstw. Tym bardziej, że w pierwszej rundzie trafił na Dźokovicia. Tymczasem zadziwił wszystkich. Pokonał nie tylko Serba, ale i kolejnych rywali. W niesamowitym półfinale wygrał z Rafaelem Nadalem. Dopiero w finale uległ Murrayowi, ale również był to mecz stojący na niezwykle wysokim poziomie. Tenisista z Tandil liczył na powtórkę w tym roku, jednak tym razem z urazami nie wygrał.

Tymczasem w turnieju kobiet wszystkich zaszokowała niespełna 23-letnia Portorykanka Monica Puig. Plasująca się w połowie pierwszej setki tenisistka grała w Rio jak natchniona. Z łatwością pokonywała dużo wyżej notowane rywalki, jak choćby Gabrine Muguruzę. Dotarła do finału, a w nim w trzech setach okazała się też lepsza od będącej pięć lat temu w wybitnej formie Angelique Kerber. Tym samym Puig zdobyła pierwszy złoty medal w historii swojej ojczyzny. Nigdy później nie nawiązała już do takich sukcesów, a tytułu na pewno nie obroni, gdyż leczy ciężką kontuzję barku.