Szczęściu trzeba pomóc. Wywiad z Mirosławem Skrzypczyńskim

Redakcja , foto: Rafał Oleksiewicz

W biurze Polskiego Związku Tenisowego spotkaliśmy z Mirosławem Skrzypczyńskim, prezesem bezkonkurencyjnym. Dwa razy startował na najważniejsze stanowisko w polskim tenisie i dwa razy nie miał kontrkandydata. Tym razem musiał się zmierzyć z naszymi pytaniami. 

 

Tekst ukazał się w 128. numerze magazynu Tenisklub. Można go nabyć w salonach prasowych. 

 

Z Mirosławem Skrzypczyńskim rozmawia Artur St. Rolak

Pan chyba jest szczęściarzem. Przez sto lat żaden z 26 poprzednich prezesów Polskiego Związku Tenisowego nie miał aż tylu powodów do satysfakcji. Wyniki nie kłamią

– Od wielu osób słyszę, że mam szczęście, bo polscy tenisiści grają ostatnio bardzo dobrze. Ja się z tym nie zgadzam, bo wcześniej też odnosili wielkie sukcesy, a wyniki na pewno są porównywalne. Zresztą szczęściu zawsze trzeba trochę pomóc.

Chyba zgodzi się pan, że graczom, którzy wygodnie rozsiedli się w pierwszej setce rankingów singlowych lub pięćdziesiątce deblowych, związek wiele pomóc już nie może. Takiej pomocy potrzebują przede wszystkim ci, którzy mają talent, ale nie mają środków, aby kontynuować karierę i przechodzić do wyższych lig zawodowego tenisa. Wygląda na to, że po raz pierwszy od czasu PZT Prokom Teamu mogą na taką pomoc liczyć.

– Najlepszym nie musimy pomagać finansowo, ale wciąż pomagamy w inny sposób, na przykład logistycznie. Dla pozostałych stworzyliśmy Lotos PZT  Team, a zasady kwalifikacji do tej grupy są jasne i przejrzyste. Ten program jest bardzo podobny do Prokomu, jednak są pewne różnice. Nasze wsparcie jest trochę szersze, a raczej głębsze, bo sięga niższych kategorii wiekowych. Poza tym wszyscy zawodnicy podpisali umowy, na podstawie których część pieniędzy, trzy do pięciu procent, zarobionych później w turniejach zwracają na szkolenie najmłodszych. W systemie Prokomu też to początkowo było, ale nie działało. No i najważniejsza różnica – wtedy był tylko jeden turniej w Sopocie, a my zorganizowaliśmy cały cykl. Lotos PZT Polish Tour to 14 turniejów, w tym mistrzostwa Polski z olbrzymią pulą nagród.

Rok jubileuszowy, świąteczny, więc kontynuujmy o tym, co bez wątpienia pozytywne. Lotos PZT Polish Tour to czubek piramidy, w której najważniejsza jest jednak podstawa.

– Jest Narodowy Program Upowszechniania Tenisa, w którym uczestniczy prawie sto klubów. My je ciągle weryfikujemy, a z tymi, które nie przestrzegają warunków umowy, nie przedłużamy współpracy. Na zwolnione miejsca czeka długa kolejka chętnych. Ten program może się jeszcze rozszerzyć, bo, jak słychać, możemy liczyć na trochę więcej środków, gdyż jest bardzo dobrze odbierany. W jego ramach organizujemy Narodowy Dzień Tenisa, który pokazuje potencjał, jaki drzemie w polskim tenisie. Mamy też Talentiadę, w której w tym roku wzięło udział prawie 140 drużyn. To wszystko pokazuje, że na dole już się mocno ruszyło.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że pandemia, która rozstroiła tenisowy biznes w wielu krajach, w Polsce nie wywołała aż takiego spustoszenia. A może nawet okazała się katalizatorem niektórych inicjatyw.

– Ale to nie wzięło się znikąd. Kiedy wszyscy siedzieli w domach, my przyjeżdżaliśmy do Warszawy i pracowaliśmy. Świetnym strzałem był pierwszy Lotos PZT Polish Tour, ten w obsadzie wyłącznie krajowej. To był wtedy chyba jedyny taki cykl na świecie. Z kolegami z Polskiego Związku Golfa i Polskiego Związku Jeździeckiego cały czas naciskaliśmy, pisaliśmy, przedstawialiśmy argumenty i dzięki temu, kiedy zaczęło się odmrażanie sportu, my byliśmy już na to przygotowani. I co ciekawsze, jeszcze w okresie pandemii pozyskaliśmy kilku sponsorów.

Te wszystkie programy kosztują. Jedynym sponsorem PZT za rządów pana poprzedników było państwo, czyli my wszyscy. Na dodatek poprzednie władze popadły w niepotrzebny spór z ministerstwem sportu. Jakim sposobem tak szybko wygasił pan ten konflikt?

– Zanim zdecydowałem się zostać prezesem, przygotowałem plan, bez którego w życiu bym się na to nie porwał. Oczywiście nie miałem pewności, czy ministerstwo zgodzi się na ten plan, bo reguły gry są twarde. W podobnej sytuacji znalazło się kilka innych związków, ale one – jak widać – nie poradziły sobie. Nam się udało dogadać z ministerstwem, które zgodziło się rozłożyć nam te płatności na raty i właśnie kończymy zwracać powstałe wtedy zaległości.

Czy te raty są po prostu potrącane z kolejnych transz dotacji przekazywanych związkowi z budżetu państwa?

– Ależ skąd! Spłacamy je ze środków własnych, które musimy wcześniej wypracować, i to wraz z odsetkami.

Gdyby jubileusz PZT miał organizować prezes Jacek Muzolf, to zaproszenia na galę rozdawałby na prawo i lewo, pan natomiast musiał zapewne odmówić niejednemu chętnemu.

– Nie wiem… Jacek organizował galę na 90-lecie związku. Może nie była tak huczna, bo 90 lat to przecież nie to samo, co 100, ale była ok, ludzie byli zadowoleni. Tych, których nie mogliśmy obecnie zaprosić, mogę tylko przeprosić. Liczba miejsc była naprawdę ograniczona, także ze względu na wciąż obowiązujące przepisy pandemiczne. Dlatego też wcześniej organizowaliśmy jubileuszową minigalę w Poznaniu, a przy każdej okazji staramy się honorować ludzi zasłużonych dla polskiego tenisa. Te obchody trwają i mam nadzieję, że w końcu wszystkich zadowolimy, aczkolwiek nie jest to takie proste i oczywiste.

W tenisa, na szczęście, grają przedstawiciele i władzy, i opozycji. Jakie są pana relacje z głównymi obozami polskiej sceny politycznej?

– Nie identyfikuję się z żadną ze stron, chociaż przyjaciół i znajomych mam i po jednej, i po drugiej. Cieszę się, że kiedy rozmawiamy, to nigdy o polityce, a zawsze o sporcie. Muszę jednak powiedzieć, że środki przeznaczane przez państwo na sport – i wyczynowy, i młodzieżowy, i na infrastrukturę – są dziś nie tylko rekordowe, ale też nieporównywalne z poprzednimi latami.

Sport nie musi interesować się polityką, ale polityka interesuje się sportem. Związki sportowe zostały wyswatane ze spółkami skarbu państwa – wygląda na to, że PZT trafił naprawdę dobrze.

– Uważam, że spółki skarbu państwa powinny wspierać polski sport. Lotos jest naszym sponsorem strategicznym, Totalizator Sportowy sponsorem głównym, współpracujemy z Fundacją Agencji Rozwoju Przemysłu, Polskim Holdingiem Hotelowym czy Orlenem, który mocno wsparł galę jubileuszową z okazji 100 lat PZT. Ze wszystkimi współpracuje się nam bardzo dobrze. Grupie Lotos muszę jednak podziękować szczególnie gorąco, bo jeśli zachodzi potrzeba przesunięcia w trybie pilnym części pieniędzy na inny cel niż jest to zapisane w umowie, to siadamy i się dogadujemy. Oczywiście nie na przysłowiową „gębę”. Ostatnio Lotos błyskawicznie zareagował, gdy pojawiła się możliwość zorganizowania w Bytomiu turnieju ITF juniorów. Tak, to fantastyczny partner, chociaż przygotowanie pierwszej umowy, jak zawsze, było najtrudniejsze. W tym miejscu głębokie ukłony dla ministra Witolda Bańki i dyrektora departamentu MS Marcina Nowaka.

Za Lotosem poszli, a raczej przyszli, inni sponsorzy. Jaką część budżetu PZT stanowią dziś środki niepubliczne?

– My segmentujemy to trochę inaczej. Przychody mamy z czterech źródeł: z ministerstwa, ze spółek skarbu państwa, od sponsorów prywatnych i z własnych dochodów, na przykład organizacji imprez. Rozmawiamy w środę… Wczoraj podpisaliśmy dwie kolejne, bardzo duże umowy, dzięki którym PZT przekroczy granicę 50 procent budżetu pochodzącego ze środków niepublicznych. A już pracujemy nad kolejną.

Nasz wspólny znajomy – absolwent politechniki, a jednak dziennikarz – mawia, że inżynierska głowa przydaje się nie tylko w budownictwie czy informatyce. Co z zawodu wyuczonego przeniósł pan do zarządzania związkiem sportowym?

– Od dziecka byłem uczony w domu dyscypliny, a potem zarządzania, gdy zostałem rzucony na głęboką wodę przez ojca.

Zanim inżynier budownictwa został prezesem PZT, był biznesmenem w branży optycznej. Nie powinno więc pana dziwić, że jedni patrzą na świat – w tym polski tenis – przez różowe okulary, a inni ten sam obraz widzą nieraz w ciemnych barwach.

– Ciągle analizuję, co już zrobiliśmy i co dopiero zamierzamy zrobić, ale nigdy nie zakładam wariantu pesymistycznego. Wiem, że nie jestem łatwy we współpracy, bo dużo wymagam również od siebie, ale lubię pracować z ludźmi i zawsze patrzę w przyszłość z optymizmem.

Przed 2017 rokiem był pan znany tylko w środowisku tenisowym. Szersza publiczność poznała pana po konferencji prasowej, na którą przyszedł pan w towarzystwie Piotra Radwańskiego. Wasza ocena sytuacji w PZT i polskim tenisie w ogóle była wtedy, mówiąc eufemistycznie, niezbyt entuzjastyczna. Co sprawiło, że dość szybko wasze drogi się rozeszły? Zresztą nie tylko z Piotrem – poprzednią kadencję zaczynał pan w innym otoczeniu personalnym niż kończył.

– Tak jak wspomniałem wcześniej, jestem bardzo wymagający i wobec siebie, i wobec współpracowników. Jeśli jedziemy na jednym wózku, to wszyscy razem tworzymy coś nowego, a nie zajmujemy się tylko zarządzaniem. Jeśli ja poświęcałem pracy w PZT dwie trzecie mojego czasu, a inni poświęcali mniej lub wcale, to musiało dojść do konfliktu. Do koncepcji, nad którymi się pracuje, trzeba dobierać konkretnych wykonawców. I to trwa cały czas. To nie jest tak, że jeśli ktoś dziś pracuje w PZT, to ma tę pracę zagwarantowaną aż do emerytury. Jeśli zaś chodzi o Piotra… W pewnym momencie nasze koncepcje, nasze wizje zaczęły się różnić. Szkoda, że nie ma go w związku, ale on też nie jest łatwym człowiekiem. Ma swoją filozofię życia, którą oczywiście akceptuję, choć nie zawsze się z nią zgadzam. Jesteśmy w stałym kontakcie i zawsze mogę liczyć na jego pomoc i odwrotnie również. Niewykluczone, że jeszcze się spotkamy w PZT przy jakimś projekcie, ale musimy być w stu procentach zgodni.

Najpierw z trybuny zjazdowej w 2017 roku, a potem podczas jednej z naszych rozmów, zapewniał pan, że nie zamierza kandydować po raz drugi. Co pana skłoniło do zmiany decyzji?

– Jeszcze pół roku przed wyborami w ogóle nie wchodziło to w grę. Zacząłem już nawet planować inne przedsięwzięcia. Niezwiązane z tenisem, żeby była jasność. W terenie – bo ja dużo jeżdżę, rocznie przejeżdżam 70 tysięcy kilometrów, jestem praktycznie wszędzie, gdzie jestem potrzebny i gdzie chcę coś zobaczyć – pojawiły się głosy, że jednak powinienem wystartować, bo nie ma innego kandydata. Odpowiedziałem, że najpierw muszę to sobie przemyśleć, bo nie interesuje mnie tylko powielanie choćby najlepszych pomysłów. Że muszę wymyślić coś ekstra, coś, co by mnie motywowało.

Co pana tak zmotywowało i ostatecznie przekonało do kandydowania?

– Pomysł SuperLigi.

Ten temat odłóżmy na osobną rozmowę. Pierwszą kadencją zamknął pan pierwsze stulecie PZT, drugie otworzył drugą. Pana następcom będzie trudniej tłumaczyć się z braku sukcesów, bo wkrótce odpadnie koronny argument poprzedników – że nie ma jakże potrzebnego centralnego ośrodka szkoleniowego.

– No tak, o ośrodku mówiono na każdym zjeździe odkąd pamiętam. Nie jest problemem coś zbudować, problemem jest potem to utrzymać. Były różne pomysły – czy to odkupienia już gotowego obiektu, czy wykorzystania bazy któregoś z dużych klubów. I tak po licznych rozmowach zrodził się pomysł inwestycji w Kozerkach. Diabeł oczywiście tkwi w szczegółach, więc należało nie tylko zdobyć środki na budowę, ale przede wszystkim tak skonstruować umowę, aby była korzystna dla obu stron.

Czy inżynier Mirosław Skrzypczyński może zapewnić prezesa Mirosława Skrzypczyńskiego, że terminy nie zostaną zawalone?

– Były pewne problemy, ale mam nadzieję, że są już za nami. Na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku będzie czynne 90 procent, a może już nawet 100 procent ośrodka.

Otwarcie warto byłoby uczcić na przykład okolicznościowym turniejem.

– Myślimy o turnieju ITF kobiet z pulą 100 tysięcy dolarów i challengerze ATP z 60 tysiącami. Jeszcze nie mogę zdradzić szczegółów, ale i obsada, i uroczystość otwarcia będą wyjątkowe.